Zakres wykonywania analiz gleby

Badania gleby są nieodzownym elementem nowoczesnego rolnictwa. Przeprowadzana na ich podstawie optymalizacja nawożenia pozwala maksymalizować efektywność uprawy. Zapewnia ona zarówno racjonalne wykorzystanie środków, jak i ochronę środowiska naturalnego. Sprawdź, jak cennych informacji dostarczają nasze badania gleby.

Badanie zasobności gleby w azot mineralny

Analiza ta wykonywana jest zimą i u progu wiosny, tak aby otrzymane wyniki mogły posłużyć do ustalenia dawek nawozów już w czasie pierwszych wiosennych zabiegów.

Dzięki badaniu otrzymasz informację o zawartości azotu w glebie. Dane prezentujemy z podziałem na azot w formie amonowej i azotanowej.

Wyniki precyzyjnie wskazują zawartość azotu w poszczególnych warstwach gleby, gdyż osobno analizowane są próbki pobrane z głębokości 0-30 cm oraz z 30-60 cm.

Podstawowe badanie gleby

W próbkach pobranych z warstwy ornej sprawdzamy odczyn gleby, dzięki czemu możliwe jest określenie potrzeby i intensywności wapnowania.

Badamy również zawartość kluczowych makroskładników, czyli fosforu, potasu i magnezu. Na życzenie możemy rozszerzyć analizę o zasobność gleby w próchnicę i mikroelementy.

Wyniki analiz prezentujemy w formie map cyfrowych i papierowych. Dzięki elektronicznej wersji mapy możesz zaplanować nawożenie ze zmienną dawką realizowane w ramach rolnictwa precyzyjnego.

Skaner elektromagnetyczny w badaniach gleby

Zastosowanie skanera elektromagnetycznego umożliwia wyznaczenie zmienności glebowej, co pozwala określić strefy poboru próbek glebowych i obszarów o zbliżonym potencjale plonowania, a także występowanie podeszwy płużnej. Przygotowane na tej podstawie mapy to baza do zmiennego wysiewu i nawożenia.

Dowiedz się więcej: Badanie gleby do planu nawozowego.