Ubezpieczenie upraw rolnych od suszy – warto?

Ubezpieczenie upraw rolnych od suszy – warto?

Jednym z największych wyzwań, przed którymi stają rolnicy, jest nieprzewidywalność pogody. Susze, które zdarzają się coraz częściej, mogą przynieść ogromne straty finansowe. Dlatego warto zastanowić się nad ubezpieczeniem upraw rolnych od suszy. Dzięki nam dowiesz się wszystkiego o takim ubezpieczeniu, a to pomoże Ci wybrać najlepszą opcję dla Twojego gospodarstwa.

Czym jest ubezpieczenie upraw rolnych od suszy?

Ubezpieczenie upraw rolnych od suszy to forma polisy, która chroni rolników przed finansowymi skutkami długotrwałych okresów braku opadów. Jest to zabezpieczenie przed stratami, które mogą powstać w wyniku uschnięcia roślin spowodowanego niedostateczną ilością wody w glebie. Dzięki temu ubezpieczeniu rolnik może otrzymać odszkodowanie, które pokryje straty wynikłe z obniżonego plonu.

Co może obejmować ubezpieczenie od suszy?

Ubezpieczenie upraw rolnych od suszy może obejmować szeroki zakres ochrony, dostosowany do specyficznych potrzeb rolników. Objęte taką polisą mogą być:

 • Różne rodzaje upraw – polisa może obejmować różnorodne typy upraw, takie jak zboża (pszenica, jęczmień, żyto), rośliny oleiste (rzepak, słonecznik), rośliny strączkowe (groch, fasola), okopowe (ziemniaki, buraki cukrowe) oraz warzywa i owoce. Ubezpieczyciel zazwyczaj określa, które gatunki są objęte ochroną, co pozwala na elastyczne dopasowanie polisy do specyficznych potrzeb.
 • Fazy wzrostu roślin – ubezpieczenie może obejmować różne etapy wzrostu roślin, od momentu siewu aż do zbiorów. Oznacza to, że ochrona może być aktywna przez cały sezon wegetacyjny, chroniąc uprawy od momentu zasiania aż do momentu zbiorów.
 • Koszty dodatkowe – niektóre polisy mogą również pokrywać koszty dodatkowe związane z suszą, takie jak dodatkowe nawadnianie, zakup paszy dla zwierząt w przypadku braku plonów, czy inne nieprzewidziane wydatki wynikające z konieczności ratowania upraw.

Ile kosztuje ubezpieczenie od suszy?

Koszt ubezpieczenia upraw rolnych od suszy może znacznie różnić się w zależności od wielu czynników. Na cenę polisy wpływają:

 • Rodzaj uprawy – koszt ubezpieczenia może różnić się w zależności od rodzaju upraw, które chcesz zabezpieczyć. Niektóre rośliny, takie jak zboża czy kukurydza, mogą mieć inne stawki ubezpieczenia niż na przykład warzywa czy owoce. Ubezpieczyciele biorą pod uwagę ryzyko związane z daną uprawą oraz potencjalne straty.
 • Wielkość gospodarstwa – im większa powierzchnia upraw, tym wyższy może być koszt ubezpieczenia. Ze względu na skalę działalności duże gospodarstwa mogą czasem liczyć na zniżki lub specjalne warunki ubezpieczenia.
 • Lokalizacja – region, w którym znajduje się Twoje gospodarstwo, ma znaczenie przy kalkulacji kosztów ubezpieczenia. Obszary bardziej narażone na suszę mogą mieć wyższe stawki, podczas gdy regiony o bardziej stabilnym klimacie mogą mieć niższe ceny polisy.
 • Zakres ochrony – cena ubezpieczenia zależy również od zakresu ochrony, jaki wybierzesz. Polisy o szerszym zakresie, które obejmują różne etapy wzrostu roślin oraz dodatkowe ryzyka (takie jak grad czy przymrozki), będą droższe niż podstawowe ubezpieczenia.
 • Suma ubezpieczenia – wyższa suma ubezpieczenia, czyli maksymalna kwota odszkodowania, jaką możesz otrzymać, wiąże się z wyższymi składkami. Ubezpieczyciel ocenia ryzyko i potencjalne koszty wypłat odszkodowań, co wpływa na ostateczną cenę polisy.
 • Historia szkód – Twoja wcześniejsza historia ubezpieczeniowa, w tym zgłaszane szkody i wypłacane odszkodowania, może również wpływać na koszt polisy. Rolnicy z historią częstych szkód mogą płacić wyższe składki.

Przykładowo, ubezpieczenie od suszy dla małego gospodarstwa zajmującego się uprawą zbóż w regionie o umiarkowanym ryzyku suszy może kosztować od kilkuset do kilku tysięcy złotych rocznie. Dla dużych gospodarstw lub tych w bardziej narażonych regionach koszty mogą być odpowiednio wyższe.

Możesz obniżyć koszt polisy z rządową dopłatą!

Istnieje możliwość uzyskania dofinansowania z budżetu państwa do 65% składki ubezpieczeniowej, chroniącej uprawy rolne przed ryzykiem takich szkód jak m.in.: wiosenne przymrozki, huragan, powódź, intensywny deszcz, grad, osunięcie ziemi, susza, negatywne skutki przezimowania. Reguluje to Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21 listopada 2023 r. w sprawie wysokości dopłat do składek z tytułu ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich w 2024 r. Dzięki temu możesz znacząco zmniejszyć koszty związane z ubezpieczeniem swoich upraw, skutecznie chroniąc się przed różnymi zagrożeniami pogodowymi.

Na co zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie od suszy?

Wybierając ubezpieczenie od suszy, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, które mogą wpłynąć na efektywność i opłacalność takiej polisy. Koniecznie sprawdź:

 • Zakres ochrony – upewnij się, jakie uprawy i jakie fazy wzrostu są objęte ubezpieczeniem.
 • Suma ubezpieczenia – sprawdź, jaka jest maksymalna kwota odszkodowania, jaką możesz otrzymać.
 • Wyłączenia i ograniczenia – zwróć uwagę na sytuacje, w których ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania.
 • Koszty polisy – porównaj składki u różnych ubezpieczycieli, ale pamiętaj, że najtańsza polisa nie zawsze jest najlepsza.
 • Opinie i rekomendacje – warto zasięgnąć opinii innych rolników oraz sprawdzić, jakie doświadczenia mają oni z danym ubezpieczycielem.
 • Reputacja ubezpieczyciela – przed podjęciem decyzji o wyborze polisy, sprawdź opinie innych rolników na temat danego ubezpieczyciela. Dobre opinie i pozytywne doświadczenia innych klientów mogą być ważnym wskaźnikiem wiarygodności i rzetelności firmy. Możesz także skonsultować się z lokalnymi organizacjami rolniczymi lub doradcami ubezpieczeniowymi.
 • Dodatkowe opcje i rozszerzenia – niektórzy ubezpieczyciele oferują dodatkowe opcje i rozszerzenia polisy, które mogą zwiększyć zakres ochrony. Mogą to być na przykład ubezpieczenia od innych ryzyk pogodowych, takich jak grad, powódź czy przymrozki. Rozważ, czy dodatkowe opcje są dla Ciebie opłacalne i czy warto je uwzględnić w swojej polisie.

Gdzie szukać ubezpieczenia od suszy?

Poszukiwanie odpowiedniego ubezpieczenia od suszy rozpocznij od największych i najbardziej znanych towarzystw ubezpieczeniowych działających na polskim rynku. Firmy takie jak Ergo Hestia, czy Generali Agro oferują dedykowane produkty dla rolników, w tym polisy zabezpieczające uprawy przed skutkami suszy. Większe firmy ubezpieczeniowe zazwyczaj posiadają dobrze rozwiniętą sieć agentów, którzy mogą pomóc w dopasowaniu ubezpieczenia do indywidualnych potrzeb każdego gospodarstwa rolnego.

Alternatywnym rozwiązaniem jest skorzystanie z internetowych porównywarek ubezpieczeń, które umożliwiają szybkie i łatwe porównanie ofert różnych ubezpieczycieli. Narzędzia te pozwalają na zestawienie cen, zakresu ochrony oraz warunków poszczególnych polis.

Dobrym rozwiązaniem jest też konsultacja z doświadczonym doradcą ubezpieczeniowym. Zwłaszcza jeśli poszukujesz polisy dostosowanej do specyficznych warunków i wymagań Twojego gospodarstwa.

Warto również zasięgnąć opinii innych rolników, na przykład na forach internetowych lub w lokalnych grupach rolniczych, aby dowiedzieć się o ich doświadczeniach z różnymi firmami ubezpieczeniowymi.

Dlaczego warto ubezpieczyć uprawy rolne od suszy?

Ubezpieczenie upraw rolnych od suszy to jeden z najważniejszych elementów zarządzania ryzykiem w rolnictwie, który przynosi wiele korzyści. Główne powody, dla których warto rozważyć wykupienie takiej polisy to:

 • Ochrona przed stratami finansowymi – susza może spowodować znaczne straty w plonach, co bezpośrednio przełoży się na obniżenie dochodów gospodarstwa. Ubezpieczenie od suszy zapewnia odszkodowanie, które może zrekompensować utracone plony. Dzięki temu, w przypadku niekorzystnych warunków pogodowych, nie zostaniesz bez środków do życia i będziesz mógł utrzymać płynność finansową swojego gospodarstwa.
 • Stabilizacja dochodów – rolnictwo jest branżą szczególnie narażoną na zmienne warunki atmosferyczne, które mogą wpływać na wielkość i jakość plonów. Ubezpieczenie od suszy pomaga zniwelować skutki tych zmienności, zapewniając stabilne dochody niezależnie od kaprysów pogody.
 • Zwiększenie wiarygodności kredytowej – posiadanie ubezpieczenia od suszy może zwiększyć Twoją wiarygodność w oczach banków i innych instytucji finansowych. Ubezpieczony rolnik jest postrzegany jako bardziej odpowiedzialny, dzięki czemu będziesz mógł łatwiej uzyskać kredyt na rozwój gospodarstwa czy kredyt na zakup maszyny rolniczej.
 • Inwestycja w przyszłość – ubezpieczenie to inwestycja w długoterminową stabilność i rozwój gospodarstwa. Mając ochronę uprawy przed ryzykiem suszy, będziesz mógł się skupić na wdrażaniu nowoczesnych technologii i innowacyjnych rozwiązań takich jak rolnictwo precyzyjne, które zwiększają wydajność i rentowność upraw.
 • Spokój i pewność – wiedza, że Twoje uprawy są zabezpieczone na wypadek suszy, daje spokój ducha. To poczucie bezpieczeństwa jest bezcenne, zwłaszcza w obliczu coraz bardziej nieprzewidywalnych zmian klimatycznych.

Ubezpieczenie upraw rolnych od suszy to strategiczny element zarządzania ryzykiem w rolnictwie. Daje ono nie tylko ochronę przed nieprzewidywalnymi skutkami suszy, ale także spokój i pewność, że nawet w trudnych warunkach pogodowych, Twoje gospodarstwo będzie miało szansę przetrwać i rozwijać się.