Jaki wybrać ciągnik rolniczy? Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Jaki wybrać ciągnik rolniczy Na co zwrócić uwagę przed zakupem

Wybór odpowiedniego ciągnika rolniczego zależy od wielu czynników takich jak powierzchnia gospodarstwa, dostępność budżetu, rodzaje upraw oraz indywidualne potrzeby. Decydując się na zakup ciągnika musimy wziąć pod uwagę wszystkie aspekty w jakich będzie wykorzystywany – Czy są to głównie prace polowe, prace w sadzie czy też transport ciężkich ładunków.

Rolnicy specjalizujący się w produkcji mlecznej często podkreślają znaczenie układu hydraulicznego. Dla nich ważne są także wałki WOM, wymiary ciągnika oraz TUZ. Z drugiej strony, dla tych, którzy skupiają się na produkcji mięsnej, kluczowy jest promień skrętu ciągnika. W kontekście specyficznych warunków gospodarstw oraz budynków przeznaczonych dla zwierząt, zdolność ciągnika do skręcania w wąskich przestrzeniach jest nieoceniona. W praktyce oznacza to, że wybór odpowiedniego ciągnika zależy w dużej mierze od specyfiki prowadzonej produkcji oraz indywidualnych potrzeb rolnika.

W tym artykule przedstawimy kilka kroków, które mogą Ci pomóc w podjęciu decyzji.

1. Nowe ciągniki czy używane?

Na samym wstępie należy wziąć pod uwagę czy chcesz zakupić fabrycznie nowy ciągnik czy używany. Na rynku ciągników znajdziemy wiele ofert sprzedażowych ciągników rolniczych i w przypadku zakupu używanego ciągnika jest wiele aspektów, na które musimy zwrócić uwagę ze stanu technicznego tj. przebieg motogodzin, stan podwozia, hydrauliki, silnika czy przekładni (warto także przejrzeć historię serwisową oraz przeglądów czy poprzedni rolnik wykonywał regularnie przeglądy), a oględziny używanego ciągnika też kosztuje.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego ciągnika opiszemy w innym artykule, a teraz zastanówmy się na co powinniśmy zwrócić uwagę decydując się na zakup nowego ciągnika rolniczego.

jaki silnik wybrać do ciągnika rolniczego2. Moc ciągnika

Wybierz ciągnik o odpowiedniej mocy wybierając go do rodzaju prac, które będziesz wykonywać. Pamiętaj, że zbyt mała moc może prowadzić do problemów z wydajnością, a zbyt duża może prowadzić chociażby do nadmiernego zużycia paliwa.

Wielkość i profil gospodarstwa rolnego

Wybierając ciągnik, kluczowe jest uwzględnienie wielkości oraz to do jakich prac będzie wykorzystywany ciągnik (średnia moc ciągników oferowanych na rynku oscyluje w granicach 80 km do ponad 150 km).

Dla mniejszych gospodarstw najczęściej do kilku hektarów zalecany jest wszechstronny ciągnik o mocy w zakresie 50-90 KM.

Dla większych gospodarstw powyżej 100 ha z obszernymi gruntami uprawnymi zazwyczaj polecane są ciągniki o mocy przekraczającej 100 KM.

Warto także zastanowić się nad wyborem ciągnika wyposażonego w IPM (inteligentne zarządzanie mocą).

Rodzaj wykonywanej pracy w gospodarstwie rolnym

Należy dobrać ciągnik zgodnie z planowanymi pracami. Do orki priorytetem jest wysoka moc i moment obrotowy. Dla siewu i oprysków kluczowy jest precyzyjny układ jezdny oraz WOM. Natomiast do transportu niezbędne są właściwe zaczepy i wydajny układ hamulcowy.

Gospodarstwo i warunki pracy polowej

W przypadku pól o nierównym, pagórkowatym ukształtowaniu niezbędny będzie napęd na wszystkie koła oraz blokada mechanizmu różnicowego, która zapewni lepszą przyczepność i manewrowanie ciągnikiem.

Z kolei na gruntach ciężkich i mokrych priorytetem jest wysoka moc ciągnika oraz odpowiednie, mocne ogumienie bądź zastosowanie gąsienic, które zapobiegnie nadmiernemu ugniataniu gleby. Analizując te aspekty, można dokładniej dostosować wybór ciągnika do indywidualnych potrzeb gospodarstwa (np. dobierając także nawigację rolniczą John Deere do swojego ciągnika).

3. Rozmiar i masa ciągnika rolniczego

Wybór traktora nowej generacji powinien uwzględniać nie tylko jego moc, ale także fizyczne parametry, takie jak rozmiar i masa. Wielkość gospodarstwa oraz specyfika terenu często dyktują konieczność wyboru maszyny o konkretnych wymiarach.

Na przykład, w gospodarstwach o wąskich i krętych ścieżkach dostępowych, ciągnik o mniejszych rozmiarach będzie bardziej praktyczny. Z kolei w przypadku pracy na delikatnych lub mokrych gruntach, lekki ciągnik może pomóc w redukcji nacisku na glebę, chroniąc ją przed nadmiernym ugniataniem.

rozstaw osi ciągników john deere

Dlatego tak ważne jest, aby dokładnie rozważyć te aspekty podczas wyboru odpowiedniego ciągnika dla swojego gospodarstwa.

4. Rodzaj zastosowanej przekładni John Deere

W zależności od wybranego ciągnika możemy zdecydować się na różne warianty przekładni. Jest to jeden z najważniejszych wyborów do dokonania przed zakupem ciągnika rolniczego.

Przedstawimy pokrótce najbardziej popularne rodzaje przekładni stosowane w ciągnikach rolniczych John Deere.

Przekładnia AutoQuad Plus

Oferuje imponujący zestaw 16 biegów do przodu, które można dodatkowo rozbudować o kolejne 16 biegów wstecz, korzystając z elektrohydraulicznego rewersera.

jaki silnik wybrać do ciągnika rolniczego

Charakterystyczną cechą tej przekładni jest podział na cztery zakresy biegów. W każdym z tych zakresów znajdują się cztery biegi, które można płynnie przełączać bez konieczności korzystania ze sprzęgła.

Dodatkowo, na drążku przekładni AutoQuad może znaleźć się guzik wysprzęglający, który elektrohydraulicznie załącza sprzęgło. Dzięki niemu możliwe jest płynne przesuwanie drążka zmiany zakresów biegów, eliminując potrzebę wciskania pedału sprzęgła.

Ta funkcja znacznie ułatwia operacje zmiany biegów, zwiększając komfort obsługi traktora.

Jest to półautomatyczna skrzynia biegów, która łączy cechy manualnej i automatycznej zmiany przełożeń. Operator ma możliwość ręcznego sterowania zmianą biegów za pomocą dźwigni, podobnie jak w tradycyjnych skrzyniach biegów, ale może również wybrać tryb automatyczny, w którym system zajmuje się przełączaniem biegów.

Przekładnia DirectDrive

Przekładnia DirectDrive oferuje precyzyjne i szybkie zmiany biegów, co przekłada się na płynną jazdę oraz efektywność operacji rolniczych. Operator ma kontrolę nad prędkościami jazdy i biegami, co umożliwia dostosowanie traktora do konkretnych zadań i warunków pracy.

 

Przekładnia E23

Charakteryzuje się możliwością automatycznego przełączania biegów, co eliminuje konieczność ręcznej zmiany przez operatora. Jest to zaawansowany system, który oferuje szeroki zakres prędkości jazdy, umożliwiając precyzyjne dostosowanie prędkości do różnych zastosowań. Dzięki tej funkcjonalności traktor staje się łatwiejszy w obsłudze nawet dla osób mniej doświadczonych w prowadzeniu maszyn rolniczych.

 

Przekładnia AutoPowr

Przekładnia eAutoPowr to zaawansowana, zautomatyzowana skrzynia biegów stosowana w traktorach marki John Deere. Jest to elektronicznie sterowana bezstopniowa przekładnia. Dzięki tej automatyzacji, operator ma możliwość skoncentrowania się na innych aspektach pracy, co przekłada się na komfort i efektywność operacji rolniczych.

Przekładnia eAutoPowr oferuje szeroki zakres prędkości jazdy, co pozwala na optymalne dopasowanie do różnych zadań, zarówno w trakcie prac polowych, jak i transportowych. Jest to system, który został zaprojektowany z myślą o wydajności i łatwości obsługi, umożliwiając operatorowi płynne przyspieszanie i hamowanie oraz precyzyjne dostosowanie prędkości do potrzeb.

Dodatkowo, eAutoPowr wykorzystuje zaawansowane technologie, takie jak czujniki i algorytmy, które monitorują i kontrolują prędkość, obroty silnika oraz inne parametry, aby zoptymalizować wydajność pracy i zużycie paliwa. To rozwiązanie, które integruje nowoczesne technologie z potrzebami rolnictwa, przyczyniając się do zwiększenia efektywności operacyjnej i redukcji kosztów eksploatacji.

 

5. Z czołowym TUZem czy bez?

Wielu klientów zastanawia się nad wyborem przedniego TUZa ponieważ nie jest to standardowa opcja tak jak TUZ tylni. Praktycznie każdy ciągnik będzie miał taką możliwość, aby doposażyć go w przedni TUZ.

TUZ może być także sterowany hydrauliczne, układ ten pozwala na łatwą regulację położenia maszyny, włączając podnoszenie, opuszczanie oraz ruchy boczne. Układ ten składa się z trzech punktów mocowania: dwóch belek dolnych i zaczepu na łączniku centralnym, umieszczonego między belkami na określonej wysokości nad płaszczyzną poziom.

przedni tuz rolniczy do ciągnika agro-siec

Ciągnik z Trójpunktowym Upięciem Zwrotnym (TUZ) na przedniej osi pozwoli nam w razie konieczności łatwo dociążyć ciągnik. Za jego pomocą będziemy mogli także z łatwością zagregować się z przednim wałem doprawiającym, zbiornikiem na ciecz czy nawóz.

6. Rodzaj zastosowanego podwozia w traktorze

Warto zastanowić się także nad wyborem ciągnika wyposażonego w podwozie gąsienicowe, które jest w stanie rozłożyć masę ciągnika i w ten sposób nie spowodować ucisku na grunty tak gwałtownie jak w przypadku ciągników kołowych.

Gąsienicowe wersje ciągników rolniczych fabrycznie wyposażone w podwozie gąsienicowe to:
ciągniki John Deere  seria 8RT,
ciągniki John Deere serii 9RT,
ciągniki John Deere  serii 9RX.

7. Serwis i posprzedażowe wsparcie techniczne

Oprócz samej awaryjności przed zakupem sprawdź, czy istnieją centra serwisowe ciągników i dostawcy części zamiennych dla ciągnika. Nowe maszyny rolnicze są objęte serwisem nawet 2 lata od daty zakupu (dotyczy to modeli z serii 7R,8R,9R), więc nie musimy przejmować się, że kosztowne naprawy zostaną sfinansowane z naszej własnej kieszeni. W przypadku zakupu maszyn marki John Deere istnieje możliwość przedłużenia gwarancji.

Warto także sprawdzić czy nasz model posiada dużą dostępność części zamiennych.

Gwarancja PowerGard – przedłużenie fabrycznej gwarancji

Gwarancja PowerGard firmy John Deere to specjalny program gwarancyjny oferowany przez tę firmę dla swoich maszyn i urządzeń rolniczych. Warunki programu dostępne są na stronie https://www.deere.pl/pl/czesci-i-serwis/serwis/powergard.

Pokrótce program ten zapewnia dodatkową ochronę i wsparcie techniczne dla klientów, którzy zakupili nową maszynę od marki John Deere. W zależności od naszych potrzeb możemy zdecydować się na różnego rodzaju przedłużenie gwarancji, które w swojej ofercie umożliwiając ochronę poszczególnych elementów ciągnika bądź wszystkich.

Podsumowanie

Decydując się na wybór ciągnika rolniczego ważne jest, aby brać pod uwagę indywidualne preferencje oraz specyficzne potrzeby gospodarstwa. Różnice w obszarze gospodarstwa, terenie i celu jego funkcjonowania mają istotny wpływ na ostateczny wybór odpowiedniego ciągnika. Dlatego zaleca się dokładne przeanalizowanie własnych wymagań i warunków pracy przed podjęciem decyzji o zakupie.

Potrzebujesz pomocy w wyborze ciągnika rolniczego? Skontaktuj się z nami!